Seminerlerimiz

2023-2024 Eğitim öğretim yılı seminerlerimiz

Hicaz’dan Horasan’a, Anadolu’dan Endülüs’e gönül coğrafyamızda medeniyetimizin izlerini sürmeye başlıyoruz.
Medeniyet Okumaları adı altında gerçekleştireceğimiz programımızda bu hafta Fatma Türk hocamızı konuk ediyoruz.

Her ay Aydostder Buluşmaları adı altında gerçekleştireceğimiz programımızın bu ayki konuğu vaize Fatma Bayram Hanımefendi olacak. 21 Ekim Cumartesi çay ve simit eşliğinde hoş bir muhabbet için derneğimizde sizleri bekliyor olacağız.

13 Ekim Cuma günü Reyhan Kirmit Hanımefendi konuğumuz olacak. Kendisinden, çocuklarımızla ilişkilerimizde “keşke”leri azaltmanın ve “iyi ki”leri çoğaltmanın yollarını dinleyeceğiz.

Her ayın ilk Cuması Pendik Engelsiz Yaşam Merkezinde değerli hocamız Sevil Civelek Hanımefendi’yi konuk edeceğiz.

6 Ekim Cuma günkü programımızda, öğrenmeye muhtaç olarak dünyaya gelen insanın gelişim sürecinde öğrendiği davranışları ve bilgileri nasıl oluşturduğu; bunları (hem akademik hem psikolojik olarak) nasıl eyleme dönüştürdüğü konusunu işleyeceğiz.

Sözün en güzeline muhatap olmak o sözü en güzel şekilde okuma sorumluluğunu da beraberinde getirir. İlâhî kelâmın muhatabı olarak bizler de bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve kıraatimizi mümkün mertebe düzeltmek, geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Kur’an’ı doğru bir talim üzere okumak ve ondan sureler ezberlemek isteyen tüm hanım kardeşlerimiz bu çabamıza ortak olmaya davetlidir. Gayret bizden, tevfik Allah’tan.

Kur’ân-ı kerim okunmak ister.
Onun murad ettiği okuma tefekkür, taakkul, tedebbür ve tezekkür içeren bir okumadır; yavaş yavaş, durup düşünerek, akıl yorarak, dikkatlice, manada derinleşerek ve bütün zihni melekeleri harekete geçirerek yapılan bir okuma. Tefsir ilmi böyle bir okumanın tezahürüdür ve kelâm-ı ilahînin manasına, manasındaki inceliklere delalet eder.Bu incelik ve derinliklere vakıf olmak, Kur’ân belagatinin zevkini tatmak isteyen tüm hanım kardeşlerimizi seminerimize bekliyoruz.

Kıymetli hocamız Henim Demirhan rehberliğinde sahih hadislerden yola çıkarak alemlere rahmet olan Resulullah’ın hayatını, ahlakını, eğitim ve rehberliğini, insan ilişkilerindeki derinlik ve hassasiyetleri öğreniyor; bize miras bıraktığı sünnetini ve Kur’an’ın hedeflediği insan olmanın ilkelerini iyice kavrayarak hayatımıza tatbik etmeye çalışıyoruz.

Seminerlerimize katılım için kayıt zorunludur.

Kıymetli hocamız Nur Sena Şadoğlu rehberliğinde ilâhî kelamın manasını zihnimize kelime kelime nakşetmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Seminerlerimize katılım için kayıt zorunludur.

Arapça, Kur’an-ı Kerim’in ve Hz. Peygamber’in dili olması hasebiyle biz Müslümanlar için herhangi bir dilden çok daha fazla önem arz etmektedir.

Okuduğumuz ayet ve hadislerin manasını idrak etmenin yanı sıra Arapça konuşma ve iletişim kurma becerisi kazanmayı amaçladığımız bu yolculukta bizimle aynı amacı güden tüm hanım kardeşlerimizi bize yoldaş olmaya davet ediyoruz.

Osmanlı Türkçesi semineriyle geçmişle gelecek arasında bağ kurma çabalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Zamanla yitirdiğimiz kelime ve kavramları, onlarla birlikte kaybolup giden anlam ve değer yargılarımızı yeniden kazanmak için özümüze yöneliyor; atalarımızın bize miras bıraktığı, kültür ve medeniyetimizin kodlarını barındıran kadim metinlere kulak veriyoruz.

Köklerimizi ne kadar diri ve sağlam tutarsak gelecek nesillerimiz o kadar güçlü ve aydınlık olacaktır. Bu temenni ile yapacağımız metin okumalarına tüm hanım kardeşlerimizi bekliyoruz.

Okumak, aynı zamanda bir işaretin, sembolün anlam haline dönüştürülmesidir. Bilinçaltımıza gönderilen mesajların hayatımıza nasıl yön verdiğini görmek ve yeni bir dil öğrenmek ister misiniz?

Film analisti Hülya Özdemir Hanımefendi rehberliğinde ayda bir gerçekleştireceğimiz bu okumalara katılmak için acele edin.